Polskie zamki: Chęciny

Zamek w Chęcinach jest jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może nas oczarować region świętokrzyski. Bliskość Kielc, malownicza okolica oraz dogodny dojazd – oto czynniki, dzięki którym zabytek ten jest kuszącym celem niejednej wycieczki. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie atrakcje sprawiają, że spacer po zamkowych murach może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą?

Chęciński zamek może się pochwalić długą historią, sięgającą przełomu XIII i XIV stulecia. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1306 roku, a dotyczą one przekazania budowli Janowi Muskacie – biskupowi, który znany był m.in. ze swego negatywnego stosunku do króla Władysława Łokietka. A ponieważ między królem a biskupem toczył się spór, wkrótce władca odebrał duchownemu zamek i uczynił zeń własność królewską.

Już w początkach XIV wieku zamek w Chęcinach odgrywał bardzo ważną rolę. To tu w razie zagrożenia przechowywany był skarbiec królewski, to tu przetrzymywano Krzyżaków, wziętych do niewoli w trakcie bitwy pod Grunwaldem. W początkach XVII wieku zamek został poważnie zniszczony przez wojska Zebrzydowskiego, sporo strat przyniosły też wojny ze Szwecją, prowadzone w połowie XVII wieku oraz w początkach XVIII stulecia. Dziś zamek ten jest malowniczą ruiną, która – dzięki pracom zabezpieczającym – jest rewelacyjnie przystosowana do potrzeb zwiedzających. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Zwiedzanie zamku w Chęcinach to świetna przygoda dla każdego miłośnika historii oraz pięknych widoków. Z zamkowych wież można z góry spoglądać zarówno na Chęciny i pobliskie Kielce, jak i na Góry Świętokrzyskie. Turyści mogą spędzić czas na terenie zamku dolnego, mogącego się pochwalić kwadratową basztą oraz studnią, czeka też na nich zamek górny. I tu czekają dwie baszty, przy czym jedna z nich rewelacyjnie sprawdza się jako punkt widokowy. W tej części zamku czeka też dawny skarbiec oraz pozostałości dawnych budynków mieszkalnych.

Zamek w Chęcinach to cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Kto postanowi zwiedzić tę budowlę, ten z pewnością nie będzie żałował spędzonego tutaj czasu. Ta malownicza ruina ma wyjątkowy urok, nic więc dziwnego, iż stała się jedną z turystycznych wizytówek województwa świętokrzyskiego.