Świętokrzyskie ma ogromny problem z demografią – region wyludnia się

Województwo świętokrzyskie może poszczycić się niechlubnym mianem najszybciej wyludniającego się regionu w całej Polsce, prześcigając w tym rankingu nawet województwo Warmińsko – Mazurskie. W świętokrzyskim przybywa jedynie emerytów, młodzi ludzie stawiają na inne regiony Polski, lub wyjeżdżają za granicę.

Ponad milion mieszkańców mniej.

Problem z ujemną demografią jest czymś, z czym zmaga się wiele regionów w całej Polsce – jednak to właśnie województwo świętokrzyskie wyludnia się w zatrważającym wręcz tempie. Bazując na oficjalnych statystykach, w przeciągu jedynie ostatnich 10 lat, województwo te opuściło ponad 1,2 miliona osób. Pracownicy urzędu statystycznego zwracają uwagę, że problem ten wynika w głównej mierze z niskim rozwojem infrastruktury społecznej i gospodarczej – młodzi ludzie nie widzą dla siebie perspektyw, a sprawy nie poprawia aktualna sytuacja na rynku pracy. Większość osób decyduje się na więc emigrację zagranicę lub sąsiednich województw.

Miasta i wsie zaliczyły podobny spadek ludności.

Zarówno miasta, jak i wsie w województwie świętokrzyskim odnotowały spadek populacji mieszkańców na niemal tym samym poziomie. Ciekawym faktem jest natomiast to, że choć mieszkańców zwyczajnie ubywa, tak zauważalnie wzrasta liczba mieszkań przeznaczonych na potencjalny wynajem lub sprzedaż. W przeciągu ostatnich 10 lat powstało prawie pół miliona mieszkań – ponad 10% pozostaje jednak całkowicie pusta. Niewątpliwie sytuacji nie poprawia także fakt, że tempo starzenia się mieszkańców województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie wyższe, jeżeli porównać je do pozostałych województw naszego kraju.