150 milionów złotych trafi do województwa świętokrzyskiego. Chodzi o byłe tereny PGR

Prawie 150 milionów złotych trafi do województwa świętokrzyskiego, a środki te zostaną rozdzielone pomiędzy gminami i powiatami, na których – w przeszłości – znajdowały się tereny zajmowane przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. Pieniądze te umożliwią poszczególnym gminom na wykonanie najważniejszych projektów, związanych – między innymi – z infrastrukturą, a tym samym sprawi, że te dogonią bardziej rozwinięte gminy.

PGR.

Likwidacja Państwowych Gospodarstw Rolnych była niezwykle bolesna i dotkliwa dla wielu mieszkańców i gmin, na których terenie znajdowały się te przedsiębiorstwa. Skutki ich likwidacji widoczne są nawet po dziś dzień, a niektóre gminy wciąż borykają się ze sporymi niedoborami inwestycyjnymi. Wielu pracowników PGR-ów niemal z dnia na dzień stało się osobami bezrobotnymi, które zmuszone były szukać zatrudnienia w nierzadko, odległych miejscowościach. Gminy, na których znajdowały się PGR-y, nawet dzisiaj cechują się pewnym stopniem ubóstwa i brakiem możliwości do rozwoju.

Na co zostaną przeznaczone środki?

150 milionów złotych dofinansowania zostanie rozdzielonych pomiędzy poszczególnymi gminami i powiatami, które złożą w tym celu odpowiednie wnioski. Na ten moment zaplanowanych zostało niemal 70 projektów, które związane są, między innymi, z modernizacją dróg, zakupie wozów strażackich, budową placówek medycznych. Jak zapewniają władze, pieniądze te, które przeznaczone zostaną na poszczególne inwestycje, w znaczącym stopniu wpłyną na poprawę życia mieszkańców.