Decyzja o budowie drogi ekspresowej S74 między Opatowem a Niskiem ma paść w tym roku

Z dużą dozą prawdopodobieństwa, jeszcze w bieżącym roku zapadnie decyzja środowiskowa dotycząca realizacji inwestycji związanej z budową drogi ekspresowej S74. Przewidziana infrastruktura drogowa ma połączyć obszary leżące w województwie świętokrzyskim i podkarpackim. Niemniej jednak, mimo wydania takiej decyzji, nie oznacza to automatycznie, że prace budowlane na tym odcinku ruszą już w 2024 roku.

Planowane jest podzielenie całego przedsięwzięcia na trzy etapy, które obejmują różne odcinki nowej arterii komunikacyjnej. Chodzi tu o trasę od Opatowa do Sandomierza (25 km), następnie ze Sandomierza do Stalowej Woli (30 km) oraz końcowy odcinek prowadzący ze Stalowej Woli do Niska (16 km).

Jak informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgłoszenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie budowy omawianego odcinka drogi ekspresowej S74 nadesłano jesienią 2022 roku.

– Obecnie są analizowane trzy możliwości przebiegu trasy ekspresowej między Opatowem a Niskiem. Wśród nich jest jeden wariant, który jest preferowany przez naszą instytucję jako ten najbardziej korzystny – komentuje Joanna Rarus. – Wybór tego konkretnego wariantu był wynikiem przeprowadzonej analizy, która uwzględniała kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne oraz techniczne. Wybrany przez nas przebieg trasy S74 ma docelowo liczyć ok. 73 km długości – dodaje.