EuroVelo – międzynarodowe szlaki rowerowe docierają na Mazowsze

Województwo Mazowieckie planuje rozbudowę szlaków rowerowych EuroVelo. Samorząd wojewódzki finalizuje umowy, które dotyczą planowania tras wzdłuż brzegu Wisły oraz pomiędzy Kozienicami a Radomiem i dalej do województwa świętokrzyskiego.

Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, informuje o podpisaniu umowy dotyczącej planowania tras rowerowych EuroVelo na terenie ich województwa 12 lutego. Trasa ta będzie przebiegać na dwóch głównych liniach: pierwsza to trasa wzdłuż Wisły na terenie Warszawy, długości około 110 km, druga to trasa przebiegająca od Kozienic przez Radom do województwa świętokrzyskiego, długa na około 95 kilometrów. Budżet przewidziany na realizację tej umowy wynosi 2,3 miliona złotych.

Umowa ma na celu opracowanie szczegółowej koncepcji programowej. Głównym celem jest dokładne zdefiniowanie przebiegu tras i stworzenie strategii, która pozwoli na efektywne i szybkie wykonanie inwestycji.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, podkreśla, że ich region stawia na rozwój turystyki rowerowej. Pragną umożliwić mieszkańcom aktywne spędzanie czasu i odkrywanie lokalnych atrakcji. Szlaki na Mazowszu będą częścią międzynarodowej sieci tras rowerowych EuroVelo. Na ten cel zarezerwowano 11 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej. Planowane jest stworzenie aż 1100 km komfortowych ścieżek rowerowych na terenie całego Mazowsza.