Pilling. Jak usunąć kłębuszki z ubrań?

Ile razy zdarzyło Ci się zostawić swój ulubiony sweter na dnie szuflady, bo zrobił się grudkowaty? Może to być spowodowane jakością odzieży lub zużyciem wynikającym z tak wielu zastosowań. Wiemy, że to pracochłonne zajęcie i że czasem najlepszym wyjściem jest wyrzucenie ubrania. Jednak kulki można wyeliminować za pomocą kilku prostych trików. Zebraliśmy szereg szybkich i skutecznych porad, które pozwolą Ci uniknąć sytuacji, w której kłaczki sprawią, że sweter, który tak bardzo polubiłeś nie będzie się dało nosić.

Dlaczego na ubraniach pojawiają się kłaczki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wygląd kłaczków zależy od jakości tkaniny. Włókna tkaniny są odłączane, aż skleją się i przylegają do ubrania. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku odzieży wykonanej z tkanin syntetycznych, takich jak poliester. Z drugiej strony, nici wypuszczone przez te wykonane w 100% z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy wełna, mają tendencję do rozplątywania się. Ponadto, jeżeli odzież była poddawana wielu praniom, istnieje również prawdopodobieństwo powstania pillingów z powodu zużycia tkaniny.

Sztuczki, które zapobiegają pillingowi?

W przypadku wielu rodzajów odzieży trudno jest zapobiec pojawieniu się pillingów, jednak możliwe jest zapobieganie pillingom przez długi okres czasu, a tym samym przedłużenie żywotności odzieży.
Dobrym rozwiązaniem jest pranie swetra na zimno, ręcznie i unikanie suszenia w suszarce. Jest to bardziej zrównoważony sposób czyszczenia, chociaż nie zawsze jest wystarczająco dużo czasu, aby poczekać, aż wyschnie. W tym przypadku kolejną wskazówką, którą zalecamy, jest oddzielenie odzieży, którą zamierzasz włożyć do pralki, w zależności od rodzaju tkaniny, do różnych worków na tkaniny. Jeśli ich nie potrzebujesz, zawsze możesz włożyć je do środka, aby uniknąć tarcia.
Wybierz dobry płyn do zmiękczania tkanin, ponieważ stanie się on twoim największym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zapobieganie pillingowi, ponieważ pomaga utrzymać ubrania nawilżone i miękkie.
Innym nawykiem, który zalecamy, aby zapobiec pillingom, jest potrząsanie ubraniami przed ich założeniem i po zdjęciu. W ten sposób nici, które odpadają od tkaniny, odpadają również od ubrania.