Skarby Ziemi Świętokrzyskiej: Święty Krzyż

Ziemia Świętokrzyska to różnorodne atrakcje, które urzekają swym bogactwem oraz różnorodnością. Co warto zobaczyć w tej części kraju?

Jednym z tych miejsc, których w czasie wycieczki po Ziemi Świętokrzyskiej nie można pominąć, jest Święty Krzyż. To miejsce bardzo ważne zarówno dla miłośników przyrody i historii, jak i dla tych, którzy chcą odwiedzić Góry Świętokrzyskie w celach pielgrzymkowych. Góra Łysiec, znana obecnie jako Święty Krzyż, to atrakcyjny cel pieszej wycieczki oraz unikalna atrakcja o charakterze krajoznawczym. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
Święty Krzyż to najsłynniejszy szczyt, jakim kuszą nas Góry Świętokrzyskie. Prowadzi tu wiele szlaków turystycznych, dzięki czemu każdy z nas może dopasować trasę wędrówki do swych możliwości. Na Święty Krzyż można dostać się też specjalnym pojazdem turystycznym, który zabiera turystów z parkingu w Hucie Szklanej. Na górze tej czeka moc atrakcji. Jedną z nich jest potężne gołoborze – jedno z ciekawszych na terenie Gór Świętokrzyskich. Kusi też muzeum, w którym zgromadzono eksponaty pozwalające na szerzenie wiedzy na temat Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz jego fauny i flory.
Większość turystów odwiedza jednak Święty Krzyż z powodu zabytku sakralnego, który może się pochwalić długą historią. To klasztor, który znany jest z liczącej sobie 1000 lat historii oraz tak cennego skarby, jakim są dla wiernych Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Klasztorem na Świętym Krzyżu pierwotnie opiekowali się Benedyktyni, dziś pieczę nad wiernymi sprawują Misjonarze Oblaci. To oni urządzili tu ciekawe muzeum, dzięki któremu można w ciekawy sposób zapoznać się z historią tutejszego klasztoru.
Na terenie zespołu klasztornego nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej oraz pamiątek historycznym, którym warto poświęcić swój czas. Zachwyca kościół, który swą obecną formę przybrał w XVIII wieku, oraz okazała Kaplica Oleśnickich – miejsce, w którym przechowywane są tak cenne dla wiernych relikwie. Inną ciekawostką jest tu krypta, w której spoczywają: nieznany powstaniec oraz książę Jeremi Wiśniowiecki.
Święty Krzyż to jeden z cenniejszych skarbów, jakimi może nas oczarować Ziemia Świętokrzyska. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki odwiedzi to miejsce, ten z pewnością nie będzie żałować. Czeka tu przecież tyle atrakcji, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.