Podziemne trasy w województwie świętokrzyskim

Lubisz ekstremalne przygody? Z pewnością adrenalina, choć odrobinę wzrośnie Ci przy zwiedzaniu tras podziemnych. Spójrz, jakie trzy propozycje przygotowaliśmy dziś dla Ciebie.

Jaskinia Raj w Chęcinach

Jest ona o tyle ciekawym miejscem, że od blisko 50 lat jej zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Spacer z opiekunem zajmuje około godziny, więc warto zarezerwować sobie taką ilość czasu na tę atrakcję. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze zadzwonienie do tego miejsca i upewnienie się, o której wyrusza kolejna grupa zwiedzających. W czasie wędrówki możemy dowiedzieć się w jaki sposób powstała Jaskinia Raj, zobaczyć wydrążone w skałach twarze czy zwierzęta. Ważne jest zwrócenie uwagi także na to, że człowiek nigdy nie ingerował w to, co w niej powstało.

Trasa podziemna w Opatowie

Choć Opatów kojarzy mi się z ,,opatowskimi krówkami”, które swoją drogą były bardzo smaczne, to na uwagę zasługuje wspomnienie o trasie podziemnej. Jest ona o tyle ciekawie skonstruowana, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Podążą się po niej niespiesznym krokiem, dzięki czemu można lepiej przyjrzeć się wypełniającym ją eksponatom. Poznamy historię miasta, legendy związane z Opatowem, czy zobaczymy przedmioty, które wyszły już z użycia. Temperatura nie jest tak niska, jak mogłoby się wydawać, jednak nie zaszkodzi wziąć ze sobą dodatkowej bluzy. Wejścia odbywają się praktycznie co godzinę. Istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia na dykcie jako księżniczka lub rycerz.

Podziemna trasa w Sandomierzu

Blisko wieży widokowej, w centrum Sandomierza, znajduje się podziemna trasa turystyczna, którą zwiedza się z przewodnikiem. Tempo zwiedzania jest tutaj dość napięte, więc warto być na to przygotowanym. Odwiedzenie podziemi to ciekawe rozwiązanie ku temu, by lepiej poznać historię miasta, legendy i zabytki dawnego Sandomierza. Nie zabraknie pokazania starodawnych narzędzi i mis. Warto zatroszczyć się także o cieplejszą bluzę.

Dzięki odwiedzeniu tras podziemnych oraz jaskini można lepiej zapoznać się z historią danego regionu, a także przyjemnie spędzić czas.