Pożyczka czy kredyt? Różnice i co lepiej wybrać?

Każdy, kto potrzebuje dodatkowych pieniędzy, z pewnością zastanawia się nad tym, czy lepsza będzie pożyczka, czy kredyt. Które ze zobowiązań lepiej sprawdzi się w konkretnych sytuacjach? O tym właśnie piszemy poniżej w naszym artykule. A zatem wyjaśniając ten dość powszechny dylemat, należy zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby oraz oczekiwania danego klienta. Jeśli bowiem na przykład absolutnym priorytetem jest czas otrzymania pieniędzy, to wówczas pożyczka może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Wspomniane pożyczki można otrzymać bardzo szybko, gdyż procedury ich udzielania są ograniczone do absolutnego minimum. Co ciekawe postały już nawet instytucje, które w ramach swoich usług oferują nawet szybkie pożyczki gotówkowe w formie online załatwiane bez wychodzenia z domu. Taka szybkość działania jest możliwa, gdyż w tym przypadku firma pożyczkowa nie ma obowiązku na przykład kontrolować skrupulatnie zdolności kredytowej swojego klienta. Jeżeli natomiast uzyskanie finansowania może nieco poczekać, a dodatkowo potrzebujemy większej kwoty, to wtedy lepiej jest postarać się o kredyt. Przykładem celu, na jaki trzeba wziąć kredyt bankowy, gdyż wymaga on wyższego finansowania, jest, chociażby zakup mieszkania. Reasumując całość, można powiedzieć, że na kredyt bankowy powinny decydować się te osoby, którym zależy na wyższej kwocie zobowiązania i dogodnych warunkach spłaty.

Kredyt bowiem w przeciwieństwie do pożyczki można spłacać nawet przez wiele długich lat. Tego rodzaju zobowiązania mogą być udzielane nawet na okres 10, 20, czy też 30 lat. W przypadku pożyczki czas spłaty jest znacznie krótszy, gdyż wynosi on maksymalnie 5 lat. Jeżeli jednak potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, a wartość zobowiązania nie jest zbyt duża, to wówczas zdecydowanie lepiej udać się po pożyczkę. Tak jak jednak wspominaliśmy na początku, każda osoba musi przemyśleć indywidualnie swoją sytuację.

Pomocne w takiej analizie może okazać się także fachowe doradztwo kredytowe, które od lat świadczone jest na rynku. Może to być świetna opcja dla każdego, kto ma wątpliwości odnośnie procedur, czy też poszczególnych ofert.