Sejmik Świętokrzyski: Opozycyjne partie decydują o odwołaniu wiceprzewodniczących prezydium i przewodniczących komisji z PiS

Działania podejmowane przez radnych opozycji w sejmiku województwa świętokrzyskiego doprowadziły do odwołania na początku tygodnia, a dokładniej w poniedziałek, licznych reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości. Odwołano ich zarówno na stanowiskach wiceprzewodniczących prezydium, jak i przewodniczących czterech komisji sejmikowych, którzy wcześniej zostali wybrani z list PiS.

Arkadiusz Bąk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący funkcję przewodniczącego, argumentował te działania jako wierny obraz aktualnej sytuacji politycznej w sejmiku. Z drugiej strony, lider klubu PiS – Marek Bogusławski – ocenił tę strategię jako „polityczną hucpę”.

Propozycja odwołania wiceprzewodniczących prezydium i przewodniczących sejmikowych komisji zyskała poparcie radnych z PSL, PO, Nowej Lewicy, a także niezależnych radnych. Agata Binkowska, radna ze stronnictwa ludowego, podkreśliła konieczność zmian personalnych. Wniosek do odwołania uzasadniała faktem, że dotychczasowi przewodniczący nie wypełniali swoich ról w oczekiwany sposób.