Nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu DK42 poprawia bezpieczeństwo i płynność ruchu

W miejscu, gdzie dwujezdniowa droga krajowa nr 42 krzyżuje się z ulicą Ekonomii w Skarżysku-Kamiennej, pojawiła się nowa sygnalizacja świetlna. Ta innowacyjna instalacja wpłynęła korzystnie na bezpieczeństwo i szybkość poruszania się zarówno kierowców, jak i pieszych.

Część projektu obejmowała budowę tzw. acyklicznej sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej. W praktyce oznacza to, że cykle działania sygnalizacji są dynamicznie dostosowywane do zmieniającego się natężenia ruchu. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie maksymalnej przepustowości trasy z pierwszeństwem przejazdu, w tym przypadku drogi krajowej nr 42.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreślają pozytywne aspekty nowej sygnalizacji. Wyjaśniają, że dzięki niej kierowcy mają teraz większe bezpieczeństwo i łatwiejszy dostęp do dwujezdniowej DK42 z podległej ulicy Ekonomii. Mogą też bez problemów skręcić w lewo z drogi krajowej na miejską ulicę. Sygnalizacja świetlna jest dodatkowo wyposażona w przycisk dla pieszych, dzięki któremu mogą oni samodzielnie zapewnić sobie zielone światło na przejściu.