Solidarność Świętokrzyska: Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Program „Świętokrzyskie dla Ukrainy” zapewnił wsparcie prawnicze, psychologiczne, lingwistyczne i zawodowe dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Po 16 miesiącach intensywnej pracy, program został zakończony. Urząd Marszałkowski przyznał na ten cel fundusze w wysokości 23 milionów złotych.

Wśród tych, którzy skorzystali z pomocy, jest Sievil Abiieva, która mieszka w Kielcach od ponad roku. Na samym początku jej pobytu, jednym z największych wyzwań było pokonanie bariery językowej. Jak sama przyznaje: „Nie rozumiałam absolutnie nic. Gdy mówiono mi, jak bardzo polski język jest podobny do ukraińskiego, zastanawiałam się tylko – 'O Matko Boska! Gdzie tutaj jest podobieństwo?’”.

Udział w projekcie „Świętokrzyskie dla Ukrainy” okazał się dla niej szansą na naukę polskiego. Ukończyła kurs językowy, zdała państwowy egzamin i otrzymała certyfikat potwierdzający jej umiejętności językowe. W sumie, 42 osoby otrzymały certyfikaty językowe, co dla nich wszystkich stanowi szansę na rozwój zawodowy.