Upamiętnienie żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej w trakcie uroczystości

W niedalekiej przyszłości, na polanie Wykusowej, odbędą się różnorodne uroczystości mające na celu uczczenie pamięci żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”. Wśród planowanych wydarzeń znajdują się m.in. wieczór z pieśniami partyzanckimi, promocje wydawnicze, konferencje naukowe dedykowane historii oraz odsłonięcie obelisku mającego upamiętnić 80. rocznicę śmierci płk. Jana Piwnika. Otwarcie uroczystości zaplanowano na piątek w mieście Bodzentyn.

W tym roku celebrowane święto jest szczególnie doniosłe ze względu na dwie rocznice. Mamy bowiem 80-lecie od momentu śmierci Jana Piwnika znanego jako „Ponury” oraz 30-lecie od momentu powtórnego pogrzebu mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Kaszyński został pochowany na Wykusie w 1994 roku.

Trzydniowe obchody rozpoczną się konferencją poświęconą żołnierzom „Ponurego” i „Nurta”, która odbędzie się w piątkowy poranek w Centrum Kultury w Bodzentynie. To wydarzenie będzie także okazją do promocji dwóch książek: „Pułkownik +Ponury+”, będącej biografią Jana Piwnika napisaną przez Wojciecha Konigsberga oraz „Pozostałem niepokonany” autorstwa Katarzyny Kołodziejczyk, poświęconej kpt. Leszkowi Zahorskiemu ps. „Leszek Biały”.

W centrum miasta planowane jest uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej mjr. Marianowi Świderskiemu ps. „Dzik”. Wieczorna część obchodów odbędzie się w Starachowicach przy Ławeczce „Halnego” i obejmie wieczór pełen patriotycznych i partyzanckich pieśni.