Na starym dworcu autobusowym w Kielcach zostanie zorganizowany koncert muzyki klasycznej

W najbliższy wtorek, 18 czerwca, między godziną 15.00 a 17.30, kielecki dworzec autobusowy stanie się niezwykłym miejscem spotkań melomanów. W jego poczekalni zabrzmią tony dawnej muzyki, co jest wyjątkowym zjawiskiem na tej przestrzeni. To przedsięwzięcie promować ma nadchodzący festiwal muzyczny, którego inauguracja zaplanowana jest na 15 sierpnia.

Organizatorzy tego niecodziennego wydarzenia – Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc, Mid Europe Early Music Festival oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach – zachęcają do odkrycia harmonii w miejscu zdominowanym przez wieczny pośpiech.

Zgodnie z opiniami Piotra Świerczyńskiego, który jest koordynatorem festiwalu, tegoroczne wydarzenie potrwa od 15 sierpnia do 10 października. Festiwal będzie otwierać koncert organowy w Olkuszu, gdzie usłyszymy renesansowe instrumenty stanowiące prawdziwą ozdobę tego miejsca.

Jednak już przed rozpoczęciem głównej części festiwalu, organizatorzy zapraszają na koncerty promocyjne. W tym roku odbędą się one w średniowiecznych kościołach o niezwykłym charakterze. Pierwszy z tych koncertów odbędzie się 6 lipca w Wąchocku, gdzie specjalny zespół Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa zaprezentuje XIII-wieczne utwory cysterskie. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie harfa romańska. Drugi koncert promocyjny przewidziany jest na 4 sierpnia w Sandomierzu, w kościele św. Jakuba, gdzie wystąpi Trinus Ensemble z towarzyszeniem liry korbowej.