Zarządzanie czasem na kwarantannie

W związku z rekordową liczbą chorych na Covid-19 tysiące osób zostało objętych obowiązkową kwarantanną. Dla wielu jest to trudny organizacyjnie okres, ze względu na brak stałych elementów dnia, takich jak wyjście do pracy lub na trening. Skutkami takiego zaburzenia rytmu życia są poczucie braku produktywności oraz marnowania czasu. Jeśli martwisz się jak przetrwasz okres odizolowania koniecznie przeczytaj nasz artykuł – przedstawiamy najlepsze porady jak zarządzać czasem na kwarantannie!

Ustal stałe godziny snu


Nawet jeśli masz możliwość odespania wielu miesięcy ciężkiej pracy, nie pozwól sobie na spanie przez cały dzień. Odpoczywaj więcej niż na co dzień, ale ustal stałe godziny snu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej odpoczynku niż zazwyczaj, daj sobie więcej luzu w pierwszych dniach przebywania w domu, ale gdy tylko poczujesz się lepiej wróć do regularnego trybu życia. Dzięki temu nie rozstroisz zupełnie swojego organizmu i po zakończeniu kwarantanny wrócisz do codziennych obowiązków odświeżony.

Zaplanuj trening w domu


Niezależnie od tego czy masz w zwyczaju ćwiczyć czy nie, spróbuj włączyć do swojego porządku dnia odrobinę ćwiczeń. Jeśli trenujesz na co dzień, dopasuj swoją aktywność do poziomu na którym jesteś i postaraj się nie wypaść z rytmu, aby gdy skończy się kwarantanna móc powrócić do treningów pełną parą, bez utraty formy. A jeśli nie przepadasz za aktywnością fizyczną, mimo wszystko spróbuj włączyć odrobinę ruchu do swojego porządku dnia. Dzięki temu utrzymasz dobry nastrój i nie odczujesz negatywnych skutków odizolowania. Dodatkowo, odrobina zmęczenia wpłynie korzystnie na jakość twojego snu i pomoże ci zasnąć.

Zrób coś produktywnego


Aby nie tracić energii i motywacji, postaraj się każdego dnia kwarantanny robić coś produktywnego, wymagającego odrobiny wysiłku. To może być wysprzątanie całego mieszkania, opróżnienie kosza na pranie, wyprasowanie całego zapasu koszul do pracy, przesadzanie roślin doniczkowych lub segregowanie klocków razem z dzieckiem. Skup się w szczególności na czynnościach które które powinieneś już dawno zrobić, ale nie miałeś czasu. Z pewnością będziesz dobrze wiedział o które chodzi. Możesz również spróbować wprowadzić kilka drobnych zmian w swoim mieszkaniu, na przykład przestawić meble i wyrzucić zbędne ozdoby. Takie małe aktywności dodadzą ci energii i tak jak trening wpłyną na twój nastrój.

Zachowaj dystans od pracy


Jeśli masz taką możliwość postaraj się zachować dystans od pracy. Pamiętaj, że podczas odbywania kwarantanny przysługuje ci zwolnienie lekarskie, a więc nie musisz czuć się winny jeśli odsuniesz na bok swoje zawodowe obowiązki. Zadbaj o najważniejsze kwestie, takie jak płatności które tylko ty możesz zrobić i ważne maile które tylko ty możesz wysłać. Resztę zadań postaraj się odłożyć w czasie lub przekazać innej osobie. Jeśli sam jesteś szefem, ufaj swoim pracownikom i ich umiejętnościom. Prawdopodobnie poradzą sobie doskonale bez ciebie, wykonując maksymalnie kilka telefonów z pytaniami w ciągu dnia i ograniczając kontakt do koniecznego minimum.

Pracuj w blokach czasowych


Być może prowadzisz swoją własną działalność i nie możesz pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. W takiej sytuacji zaplanuj bloki czasowe i uwzględnij odpowiednio długie przerwy. Aby praca była łatwiejsza, wyłącz w tym czasie dźwięk w telefonie i poproś rodzinę, aby zachowywała się nieco ciszej. Jeśli masz dzieci obiecaj im wspólną zabawę, gdy już skończysz. Jeśli twoja druga połówka również musi usiąść przed komputerem, podzielcie się odpowiednio obowiązkami tak, aby jedno mogło w spokoju pracować, a drugie w tym czasie pilnowało potomstwa. Taka organizacja i podział zadań mogą znacznie wpłynąć na twoją efektywność oraz skrócić rzeczywisty czas pracy.

Załatw zaległe sprawy


Kwarantanna nie musi być czasem zastoju w życiu. W praktyce okres ten może pomóc ci uporządkować wiele spraw. Przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia. Możesz na niej umieścić takie zadania jak sprawdzenie, czy masz uregulowane wszystkie opłaty i raty, okresowe zmiany haseł na ważnych stronach internetowych albo wyczyszczenie skrzynki mailowej. Wykorzystaj ten czas również na zadbanie o relacje z bliskimi, w szczególności wykonaj telefony do krewnych i przyjaciół z którymi rzadko rozmawiasz.

Rozwijaj się


Przebywanie przez dłuższy czas w domu to doskonały czas na rozwój i samokształcenie. Być może od dawna marzysz o nauce nowego języka, programowania lub kursie szydełkowania. Teraz w końcu masz na to czas! Dzięki szerokiej dostępności produktów w sieci możesz zamówić niezbędne materiały z dostawą do domu i wykupić kursy online. Jeśli przez ten czas wyrobisz sobie nawyk trenowania nowych umiejętności, wejdzie ci to w krew i zostanie z tobą nawet po skończeniu kwarantanny, tworząc zupełnie nowy styl życia.

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami zarządzanie czasem w domu będzie dla ciebie dużo łatwiejsze. Dbaj o siebie podczas kwarantanny i uważaj na wszelkie choroby po jej zakończeniu!