Archeolodzy z Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej rozpoczynają badania na terenie bitwy z 1702 roku

Kolejne badania archeologiczne w Polsce zostaną przeprowadzone przez Świętokrzyską Grupę Eksploracyjną. Tym razem naukowcy skupią się na terenie Kliszowa w powiecie pińczowskim, który słynie z bitwy, do której doszło tam w 1702 roku. To historyczne starcie między wojskami szwedzkimi a sasko-polskimi miało miejsce podczas wielkiej wojny północnej i było ostatnią bitwą, w której brała udział husaria.

Głównym celem nowej ekspedycji jest znalezienie i odpowiednie zabezpieczenie wszelkich pozostałości po tej konfrontacji, która była kluczowym momentem dla historii naszego kraju. Zgodnie z zapisami historycznymi, 19 lipca 1702 roku siły szwedzkie pod dowództwem Karola XII pokonały armię sasko-polską pod wodzą Augusta II. Husaria podczas tego konfliktu próbowała dwukrotnie przeprowadzić szarżę, jednak oba te próby okazały się nieudane, co doprowadziło do odwrotu tych sił z pola walki.

Prace archeologiczne rozpoczną się na wybranym obszarze, gdzie według relacji historycznych i wstępnych badań znajdowały się główne punkty starcia oraz obozowiska obu armii. Zespół badawczy, składający się z entuzjastów historii, wykorzysta najnowocześniejsze techniki i narzędzia, takie jak georadary czy drony, aby zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia artefaktów związanych z tamtą bitwą.

Sebastian Grabowiec, szef Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej, w rozmowie z PAP przyznał: „Dokładne miejsce bitwy jest nam dobrze znane dzięki licznej dokumentacji, którą udało nam się zdobyć ze szwedzkich archiwów. Jednak dotychczas nie byliśmy w stanie ustalić miejsca pochówku żołnierzy poległych w tej bitwie. Szacujemy, że mogło to być blisko 3 tys. osób, które po bitwie zostały prawdopodobnie pogrzebane w masowych grobach. Od tego chcemy rozpocząć nasze badania. Już teraz mamy kilka miejsc wytypowanych do rozpoczęcia prac”.