Cyberbezpieczeństwo

Technologie informatyczne zmieniają się z roku na rok. Trudno już wybrać samą informatykę jako przedmiot nauki. Zdecydowanie wymaga ona specjalizacji. Możemy wybierać spośród wielu dziedzin: programowania, bezpieczeństwa, baz danych czy grafiki. One również mają w sobie specjalności: C++, PHP, HTML, JAVA, JavaScript – w ramach programowania. Wszystkie inne specjalizacje mają swoje podspecjalizacje. Trudno czasami odnaleźć się w świecie informatyki.


Technologia zabezpieczająca systemy przed atakami z zewnątrz nie jest niczym nowym. Na pewno już od bardzo dawna słyszałeś o cyberbezpieczeństwie. Jej gwałtowny rozwój nastąpił wraz z pojawieniem się pandemii, która wywołała lawinę ataków hackerskich, szczególnie przez pliki w chmurze.
Nielegalny dostęp do danych osobowych i informacji, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, to jeden z najkłopotliwszych działań, któremu trzeba zapobiec w IT. Te nowe zagrożenia pojawiają się z dani na dzień. Trzeba cały czas dostosowywać środki bezpieczeństwa do pojawiających się problemów.
Tak długo jak hackerzy będą atakować komputery i internet, tak długo cyberbezpieczeństwo będzie funkcjonować. Ewolucja cyberbezpieczeństwa nabiera tempa i nie ma w tym niczego dziwnego, trzeba jakoś bronić swoje zasoby informatyczne przed atakami.


Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z cyberbezpieczeństwa. Zapotrzebowanie to rośnie trzy razy szybciej niż zapotrzebowanie na inne stanowiska techniczne. Na całym świecie będzie ok. 4mln wolnych etatów szukających osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
Nawet początkujący specjaliści od cyberbezpieczeństwa zarabiają 25 000 złotych, a wraz z doświadczeniem pensje ich znacznie rosną. Dyrektorzy do spraw bezpieczeństwa zarabiają nawet sześciocyfrowe kwoty. Ścieżka kariery jest prosta: etyczny haker, inżynier bezpieczeństwa, dyrektor ds. Bezpieczeństwa.


Również i Ty możesz aplikować na stanowisko początkującego technika zajmującego się cyberbezpieczeństwem. Jeszcze dziesięć lat temu takie stanowisko było abstrakcją, teoria w głowach uczonych. Obecnie są to miliony etatów pracy w sektorze IT.
Źródło: wbt-it.

One thought on “Cyberbezpieczeństwo

Dodaj komentarz