Góry Świętokrzyskie w pigułce!

Góry i morze są atrakcyjnym celem niejednej wycieczki oraz wielką atrakcją dla wszystkich miłośników historii, przyrody i geologii. W przypadku gór to największą popularnością cieszą się oczywiście Tatry, tudzież Bieszczady. Nie sposób jednak nie wspomnieć o Górach Świętokrzyskich, które także zachwycają pod wieloma względami – możemy tu wymienić przepiękne krajobrazy, czy urokliwą naturę. Góry Świętokrzyskie są najciekawszą częścią Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, a odkrywanie ich piękna każdemu z nas może sprawić wiele radości. Co warto o nich wiedzieć?

Pasma górskie.

Góry Świętokrzyskie składają się z kilku pasm, leżących na osi Sandomierz – Przedbórz (wschód – zachód). Pasmem, które cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów, jest Pasmo Główne. Zbudowane z prastarych utworów paleozoicznych, dzieli się z kolei na Pasmo Masłowskie, Pasmo Masłowskie oraz na Pasmo Łysogórskie, w skład którego wchodzą dwa najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich: Łysica (612 m. n. p.m.) oraz Łysiec (Łysa Góra, Święty Krzyż), na którym znajduje się jedna z największych atrakcji regionu świętokrzyskiego – opactwo świętokrzyskie.

Wybierasz sie w góry? Zaplanuj wycieczkę!

Jak zaplanować wycieczki po Górach Świętokrzyskich? Pomoże nam w tym dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz przewodniki, w których znajduje się wiele cennych porad i wskazówek dla turystów. Dzięki nim każdy z nas może tak zaplanować wędrówkę po Górach Świętokrzyskich, by móc nacieszyć się wybranymi atrakcjami tej niezwykłej krainy. Jeżeli zamierzamy odwiedzić Góry Świętokrzyskie, koniecznie wspomnijmy o specjalnym Paszporcie turystycznym, który wydany został przez władze Urzędu Wojewódzkiego.