Województwo Świętokrzyskie: co warto tutaj zobaczyć?

Województwo świętokrzyskie może się dla wielu z nas okazać niezwykle atrakcyjnym kierunkiem wycieczki, a liczne atrakcje sprawiają, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Region świętokrzyski to cenne zabytki, niezwykłe skarby przyrody oraz krajobrazy, które na długo pozostają w pamięci turystów wędrujących po tej części kraju. Co warto wiedzieć na temat tego obszaru? Jakie skarby zasługują tu na szczególną uwagę?

Dzika przyroda.

Region świętokrzyski to przede wszystkim niewysokie, za to bardzo atrakcyjne dla miłośników aktywnego wypoczynku i przyrody, Góry Świętokrzyskie. Znane z pięknych gołoborzy i lasów jodłowych, przyciągają malowniczymi obszarami Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz gęstą siecią szlaków pieszych i ścieżek dydaktycznych, dzięki którym możemy odkrywać ich największe atrakcje. Województwo świętokrzyskie to również tak cenne pomniki przyrody, jak słynny dąb Bartek, oraz liczne zabytki techniki: huty, dawne kopalnie krzemienia i inne obiekty, dzięki którym w regionie tym mogły się przed laty rozwijać ośrodki miejskie. Dumą regiony są liczne jaskinie, w tym tak ciekawe obiekty, jak słynna Jaskinia Raj w Chęcinach oraz kieleckie Jaskinie na Kadzielni, którym w czasie wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego z pewnością warto poświęcić swój czas.

Atrakcje.

Co można zwiedzić w czasie krajoznawczych wypraw po tej części kraju? Z pewnością warto postawić na wędrówki Świętokrzyskim Szlakiem Literackim, w trakcie których można zdobyć wiele cennych informacji na temat życia i twórczości takich osób, jak: Mikołaj Rej, Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski. Region świętokrzyski zachwyca też tak pięknymi miastami, jak Opatów, Sandomierz oraz Kielce. Wszystkie te miasta kuszą ciekawą zabudową oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie.