Podsumowanie sezonu zbiorów w Świętokrzyskiem

Rolnicy z regionu świętokrzyskiego zgromadzili już około połowę uprawianych zbóż. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Jerzego Pośpiecha, tegoroczne plony są na równi z tymi z poprzedniego roku. Niektóre z gatunków zbóż, szczególnie te ozime, przyniosły jednak lepsze rezultaty.

Prace na polach nieco opóźniły się z powodu deszczów, które przetoczyły się przez region w ubiegłym tygodniu. Sytuację na korzyść rolników odwróciła jednak gorąca pogoda, która nastąpiła w dniach następnych. Jak tłumaczy Pośpiech, gdy zawartość wilgoci w ziarnach zbóż spada poniżej 16 procent, możliwe jest ich bezpieczne przechowywanie. Dlatego też rolnicy nie zwlekają i jak tylko osiągany jest ten poziom, rozpoczynają żniwa.

Kiedy chodzi o pszenicę jary, najbardziej zaawansowane są zbiory w powiecie skarżyskim – tam zebrano już 78 procent plonów. Natomiast powiaty konecki, kielecki i staszowski jeszcze nie przystąpiły do żniw tego rodzaju zboża. W kontekście pszenicy ozimej – najszerzej uprawianego gatunku zboża – sytuacja jest różna w zależności od powiatu. W powiecie koneckim zgromadzono już 91 procent plonów, natomiast w jędrzejowskim – jedynie 15 procent.