Świętokrzyskie w aspekcie turystycznym – czym wyróżnia się ten region?

Województwo świętokrzyskiego jest niewątpliwie niezwykle istotnym i atrakcyjnym regionem na mapie naszego kraju. Wiele osób otwarcie jest zdania, że świętokrzyskie jest swoistym sercem Polski. Czym więc zachwyca ten region?

Góry.

Góry świętokrzyskiego być może nie wzbudzają podziwu pod względem swej wysokości, jednak są niezwykle unikalne pod wieloma względami. Bazując na przeprowadzonych badaniach, są one zbudowane z najstarszych skał w Polsce. Świętokrzyskie góry pełne są również ciekawych legend i historii, do których to zaliczyć możemy między innymi sabaty czarownic, które odbywały się na Łysej Górze.

Jaskinie.

Świętokrzyskie jest regionem stosunkowo górzystym, nie dziwi więc, że natrafić możemy tam na unikatowe formacje skalne czy liczne jaskinie. Większość szlaków turystycznych obejmuje przede wszystkim jaskinie, wśród których największą popularnością cieszyć się może Jaskinia Raj. W jej wnętrzu podziwiać możemy kalcytowe formy naciekowe, które zachwycają swą różnorodnością i kształtami. Obowiązkowym przystaniem jest również multimedialne Centrum Neandertalczyka, w którym zwiedzający mogą obserwować trójwymiarowy hologram czaszki neandertalczyka i replika mamuta w naturalnych proporcjach.

Zamki.

Na uwagę zasługują również znajdujące się w tym regionie liczne zamki i pałace. Najważniejszymi z nich jest zamek Krzyżtopór znajdujący się w Ujeździe, czy też zamek w Szydłowie, który dodatkowo jest miejscem corocznych turniejów rycerskich i innych atrakcji lub wydarzeń w klimacie historycznym.