Zabytki w świętokrzyskim, które zdecydowanie warto zwiedzić

Województwo świętokrzyskie jest niezwykle atrakcyjnym regionem w Polsce – nie dziwi więc, ze corocznie zjeżdżają się tu turyści z całego kraju. Odnajdą się tu niemal wszyscy, od miłośników aktywnego wypoczynku i górskich wycieczek, po entuzjastów przyrody czy fanów historii. Parki krajobrazowe, ciekawe zabytki historyczne, parki rozrywki – możliwości jest niezwykle wiele, w tym jednak artykule skupimy się na najciekawszych zabytkach, które zdecydowanie warto jest dodać do swojej listy miejsc, które pragniemy odwiedzić.

Zamek Krzyżtopór.

Polska zamkami słynie – jedne są mniej urodziwe, bo i nadgryzione czasem, a inne wciąż wzbudzają podziw i ciekawią związanymi z nimi legendami i opowieściami. Tak jest właśnie z zamek Krzyżtopór, który znajduje się Ujeździe. Zamek ten jest często lekceważony przez wiele osób, a jest niewątpliwie istną perełką architektoniczną i historyczną. Obiekt ten powstał najpewniej w XVII wieku – na uwagę zasługuję fakt, że był to wówczas największy obiekt pałacowy w całej Europie, który przyćmiony został dopiero wraz z powstaniem francuskiego Wersalu.

Zamek Królewski w Chęcinach.

Zamek Królewski w Chęcinach to obowiązkowa pozycja na liście miejsc, które zwyczajnie należy zwiedzić. Ten majestatyczny i malowniczy obiekt powstał najpewniej w 1307 roku i pełnił wówczas niezwykle istotną funkcję. Turyści mogą tam zwiedzić między innymi doskonale zachowane lochy, skarbiec królewski czy laboratorium alchemiczne – na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim przepiękne tarasy widokowe znajdujące się na basztach, z których to podziwiać będziemy mogli okoliczny krajobraz.