Zanim zaczniesz malować mieszkanie. Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem farby?

Bardzo ważnym aspektem podczas budowy, przebudowy lub renowacji przestrzeni i obiektów jest farba. To może wydawać się bardzo proste, ale jest wiele do rozważenia przed podjęciem decyzji o jednym rodzaju farby lub innego. Nie chodzi tylko o kolor czy odcień, należy również zwrócić uwagę na jakość i kompatybilność rodzajów farb z przestrzenią, którą chcemy pomalować. W tym wpisie chcemy doradzić Ci w tych ostatnich aspektach. W ten sposób można dokonać właściwego wyboru.

Przed wyborem farby.

Często uważa się, że jedynym kryterium zakupu farby jest to, aby pasowała do koloru mebli. Oto kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności.
1. Grubość farby lub pokrycie.
Ocenić jakość farby przez jego grubość lub pokrycie z małą próbką, ta próbka pomoże Ci obliczyć przybliżoną ilość farby do pokrycia powierzchni do malowania i czy trzeba będzie rozcieńczalnik lub nie.
2. Możliwości czyszczenia.
Jednym z głównych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze farby jest wiedzieć, jakiego rodzaju konserwacji wymaga, na przykład, czy należy ją czyścić, myć lub jak znosi zabrudzenia.
3. Czas schnięcia.
Możesz chcieć najszybszego schnięcia farby, ale prawda jest taka, że nie zawsze jest to najlepsza opcja. Należy jasno określić, jak długo powierzchnia ma być gotowa i jaki ma być jej ostateczny wygląd.
4. Nasycenie i połysk.
Tylko dlatego, że szukasz jakości w farbie nie oznacza, że powinieneś poświęcić jakość nasycenia lub połysk chcesz dla swoich przestrzeni. Pamiętaj, aby przyjrzeć się i wybrać spośród różnych odcieni matowych, olejowych lub satynowych.
5. Konsystencja farby.
Ocenić wymagania potrzebne do zastosowania żądanej farby, np. czy zawiera dodatki, czy wymaga rozpuszczalników lub rozcieńczalników, czy może być mieszana z wodą lub używana bezpośrednio.

Ważna klasyfikacja farb.

Dla wielu osób farby dzielą się tylko na dwa rodzaje: pasujące i niepasujące. Ale istnieje świat poza kolorami!
1. Farba lateksowa.
Jest to rodzaj farby wodnej, łatwej w aplikacji, szybkoschnącej, niskozapachowej, zmywalnej. Posiada szeroką gamę kolorów. Dostępne są w wersji matowej, satynowej i błyszczącej. Wytrzymuje umiarkowaną wilgotność powietrza. Znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
2. Farba emaliowa.
W tej kategorii znajdują się farby syntetyczne i akrylowe. Oferują one wysoką jakość kolorów. Ich skład sprawia, że są wodoodporne, więc można je myć wodą z mydłem. Są szybkoschnące i można je mieszać z wodą.
3. Farba specjalistyczna.
Są to wszystkie farby, które zostały zaprojektowane do ekskluzywnych celów, takich jak: farby basenowe, farby do drewna, farby do szkła, farby metalu. Należą do nich również lakiery.