Śladem zabytków techniki: Nowa Słupia

Nowa Słupia to świetny punkt wypadowy w Góry Świętokrzyskie, a w szczególności na Święty Krzyż. To tu zaczyna się jedna z najpopularniejszych tras turystycznych i pielgrzymkowych na tę górę, tu również czeka świetnie przygotowane zaplecze turystyczne. Nowa Słupia to idealne miejsce dla tych, którym marzą się aktywne wczasy w Górach Świętokrzyskich, jak i dla tych, którzy chcą postawić na wycieczki śladem zabytków techniki. Dumą tej miejscowości jest przecież słynne Centrum Kulturowo-Archeologiczne oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, przy których co roku organizowane są słynne Dymarki Świętokrzyskie. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Centrum Kulturowo-Archeologiczne.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi powstało na ternie jednego z najstarszych zakładów przemysłowych w Europie Środkowej. Już w początkach naszej ery działały tu potężne piece hutnicze, zwane dymarkami, w których wytapiano żelazo niezbędne do produkcji broni oraz rolniczych narzędzi. Dziś miejsce to jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie województwa świętokrzyskiego, a spacer po zrekonstruowanej osadzie hutniczej sprzed wieków może każdemu turyście dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Zabytkowa architektura.

Drewniane domy i szałasy, które przygotowano na terenie tej osady, to staranne rekonstrukcje budynków z II-IV wieku n. e., wzniesione przy zastosowaniu takich metod, z jakich korzystali nasi przodkowie. Wielkie wrażenie może tu zrobić wiata dymarska z piecami hutniczymi oraz ekspozycja, którą można zobaczyć w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Rzymskie monety, model dymarki – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tej placówki muzealnej.